Robert Żbikowski, występujący także pod pseudonimem artystycznym „Żbik” urodził się w Warszawie 15.06.1967 roku. Jest artystą wizualnym, mieszka i tworzy na Mazowszu. Sztuka Roberta Żbikowskiego to syntetyczny obraz świata materii z elementami architektonicznymi  wyprowadzony z prostej, matematycznej reguły. Matematyczny ideał  jest uniwersalnym językiem dotykającym tajemnicy sfery metafizycznej wynikającym z przebytej drogi naukowej refleksji. W 1994 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni malarstwa profesora Zbigniewa Gostomskiego oraz w pracowni tkaniny klasycznej profesora Marka Dzienkiewicza. Jego praca dyplomowa poruszała temat budowy obrazu skupiając się na problemie rozmieszczenia ciężarów na płaszczyźnie oraz ich odbiorze i rozumieniu przez widza. Był to wyróżniony dyplom w 1994 roku, za który otrzymał nagrodę w postaci wystawy w Domu Artysty Plastyka na ul. Mazowieckiej w Warszawie. W latach 1993-1994 roku był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Doktorat w dziedzinie sztuki obronił w 2019 roku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach pod kierunkiem profesora Ryszarda Ługowskiego.

Od 1995 jest organizatorem corocznych plenerów artystycznych w Gołyminie Nowym.

Od 2016 roku jest Dyrektorem Artystycznym Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie. Kuratorem artystycznym ponad 50 wystaw.

Od 2017-2024 był Prezesem Mazowieckiego Związku Artystów Sztuk Pięknych z siedzibą w Ciechanowie.

Od 2022 roku jest Dyrektorem Artystycznym Galerii Sztuki Wystawa.

Od 2023 roku jest członkiem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kadencja 2023/2026.

Swoje prace prezentował na 23 wystawach indywidualnych i ponad 37 zbiorowych w galeriach i muzeach, a jego obrazy są w stałych kolekcjach w kraju i zagranicą.

Więcej informacji o autorze – (kliknij tutaj)

Robert Żbikowski w pracowni 2020, fot. Żbik Studio

link do pobrania zdjęcia – (kliknij tutaj)

Robert Żbikowski przy pracy, 2016 , fot. Krzysztof Bzdeń

link do pobrania zdjęcia – (kliknij tutaj)

Robert Żbikowski, W pracowni artysty 2021 rok

link do pobrania zdjęcia – (kliknij tutaj)

Robert Żbikowski wernisaż, 2016 fot. Krzysztof Bloch

link do pobrania zdjęcia – (kliknij tutaj)